CR 42/17 over Guyandotte River
Good Condition26 years old250 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.01 Mile North Of CR 42 |
| Carries | CR 42/17 |
| Crosses | Guyandotte River |
| Coordinates | 38.39275, -82.32000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 332.0 ft (101.2 m) |
| Max Span | 110.6 ft (33.7 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 941.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A258 |