Interstate 64 Wbl over Co RT 60/2 Darnell RD
Fair Condition20 years old19,150 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.38 Miles West Of US 60 |
| Carries | Interstate 64 Wbl |
| Crosses | Co RT 60/2 Darnell RD |
| Coordinates | 38.40950, -82.35327 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 145.3 ft (44.3 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 784.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,150 (2023) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A278 |