CR 35 over Grapevine Branch
Poor Condition43 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.04 Mi South Of CR 35/1 |
| Carries | CR 35 |
| Crosses | Grapevine Branch |
| Coordinates | 38.37381, -82.37042 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 23.3 ft (7.1 m) |
| Max Span | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 43.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A087 |