County Road 39 over Grapevine Branch
Good Condition7 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.02 Mi West Of Wv 10 |
| Carries | County Road 39 |
| Crosses | Grapevine Branch |
| Coordinates | 38.38754, -82.39250 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Area | 354.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A317 |