Taylor Co RT 3/12 over Simpson Creek
Fair Condition109 years old50 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.15 Mi East Co RT 3/15 |
| Carries | Taylor Co RT 3/12 |
| Crosses | Simpson Creek |
| Coordinates | 39.24860, -80.13109 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 53.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1917 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 00000000046A009 |