Taylor Co RT 13/5 over Right Fork Simpson Creek
Fair Condition110 years old100 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.07 Mi South Co RT 13 |
| Carries | Taylor Co RT 13/5 |
| Crosses | Right Fork Simpson Creek |
| Coordinates | 39.26648, -80.09888 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 20.3 ft (6.2 m) |
| Max Span | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 30.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1916 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2019) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 00000000046A065 |