Tay Co RT 3 over Berry Run
Good Condition16 years old600 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.16 Miles North Of Wv 76 |
| Carries | Tay Co RT 3 |
| Crosses | Berry Run |
| Coordinates | 39.26871, -80.13226 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 106.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000046A092 |