Wv Rt. 76 over Bartlett Run
Fair Condition37 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.07 Mi East Co RT 77/1 |
| Carries | Wv Rt. 76 |
| Crosses | Bartlett Run |
| Coordinates | 39.23958, -80.14433 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 31.8 ft (9.7 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 71.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000046A049 |