County Route 13/17 over Simpson Creek
Good Condition30 years old50 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.47 Mi West Of Wv RT 76 |
| Carries | County Route 13/17 |
| Crosses | Simpson Creek |
| Coordinates | 39.27233, -80.19219 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 74.1 ft (22.6 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 146.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000046A023 |