Taylor Co RT 13/2 over Simpson Creek
Fair Condition103 years old10 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.01 Mi East Co RT 13/20 |
| Carries | Taylor Co RT 13/2 |
| Crosses | Simpson Creek |
| Coordinates | 39.26811, -80.17069 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 50.5 ft (15.4 m) |
| Max Span | 50.5 ft (15.4 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 84.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1923 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 00000000046A020 |