Taylor Co RT 13/13 over Simpson Creek
Poor Condition72 years old50 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.01 Mi North C R 13/23 |
| Carries | Taylor Co RT 13/13 |
| Crosses | Simpson Creek |
| Coordinates | 39.26815, -80.16293 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 58.4 ft (17.8 m) |
| Deck Width | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Area | 86.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000046A022 |