Taylor Co RT 13/25 over Csx Railroad
Poor Condition129 years old10 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.01 Mi East Co RT 13 |
| Carries | Taylor Co RT 13/25 |
| Crosses | Csx Railroad |
| Coordinates | 39.27358, -80.08088 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 86.0 ft (26.2 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Area | 165.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1897 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000046A025 |