Taylor Co RT 26 over Branch Of Wickwire Run
Good Condition29 years old250 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.01 Mi North Co RT 26/3 |
| Carries | Taylor Co RT 26 |
| Crosses | Branch Of Wickwire Run |
| Coordinates | 39.38112, -79.97467 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 34.4 ft (10.5 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 69.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2019) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000046A077 |