Taylor Co RT 26 over Wickwire Run
Fair Condition103 years old250 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.06 Mi South Co RT 26/3 |
| Carries | Taylor Co RT 26 |
| Crosses | Wickwire Run |
| Coordinates | 39.38071, -79.97586 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 54.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1923 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 00000000046A029 |