Taylor Co RT 5/5 over Wickwire Run
Fair Condition13 years old300 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.01 Mi W Of Taylor CR 20 |
| Carries | Taylor Co RT 5/5 |
| Crosses | Wickwire Run |
| Coordinates | 39.36992, -80.00758 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 118.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000046A093 |