Wv 310 over Wickwire Run
Good Condition34 years old900 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.48 Mi South Co RT 5/5 |
| Carries | Wv 310 |
| Crosses | Wickwire Run |
| Coordinates | 39.37684, -80.03444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 49.5 ft (15.1 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 140.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 900 (2018) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000046A063 |