US Route 119 over Csx Railroad
Good Condition25 years old2,200 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.01 Mi North CR 119/36 |
| Carries | US Route 119 |
| Crosses | Csx Railroad |
| Coordinates | 39.30568, -80.04767 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 262.5 ft (80 m) |
| Max Span | 131.6 ft (40.1 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 888 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,200 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000046A080 |