Taylor Co RT 38 over Berkeley Run
Fair Condition29 years old200 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.05 Mi North US 119 |
| Carries | Taylor Co RT 38 |
| Crosses | Berkeley Run |
| Coordinates | 39.29657, -80.04647 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 49.2 ft (15 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 124.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000046A076 |