Taylor Co 119/52 over Berkeley Run
Good Condition24 years old50 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.02 Mi West US 119 |
| Carries | Taylor Co 119/52 |
| Crosses | Berkeley Run |
| Coordinates | 39.29403, -80.04452 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 41.7 ft (12.7 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 94.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000046A081 |