Taylor Co RT 38 over Shelby Run
Fair Condition85 years old200 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.17 Mi South Co RT 38/2 |
| Carries | Taylor Co RT 38 |
| Crosses | Shelby Run |
| Coordinates | 39.30607, -80.07151 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 47.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1941 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 00000000046A035 |