Taylor Co RT 50/9 over Three Fork Creek
Good Condition18 years old50 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 1.12 Mi East US RT 119 |
| Carries | Taylor Co RT 50/9 |
| Crosses | Three Fork Creek |
| Coordinates | 39.33663, -79.99057 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 152.9 ft (46.6 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 349.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000046A090 |