C. R. 7 over Leadmine Run
Poor Condition65 years old100 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.01 Mi N Jct CR 14 |
| Carries | C. R. 7 |
| Crosses | Leadmine Run |
| Coordinates | 39.21131, -79.57249 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 73.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A009 |