CR 9 over Hile Run
Fair Condition15 years old40 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.40 Miles West Of CR 7 |
| Carries | CR 9 |
| Crosses | Hile Run |
| Coordinates | 39.18456, -79.60018 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 45.3 ft (13.8 m) |
| Max Span | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 66.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A083 |