CR 7 over Laurel Run
Good Condition15 years old150 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.03 Miles South Of CR 9 |
| Carries | CR 7 |
| Crosses | Laurel Run |
| Coordinates | 39.19372, -79.58480 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 29.5 ft (9 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 67.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A082 |