C.r. 9 over Horseshoe Run
Fair Condition37 years old50 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.07 Mi W Jct CR 7 |
| Carries | C.r. 9 |
| Crosses | Horseshoe Run |
| Coordinates | 39.18552, -79.59480 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 89.2 ft (27.2 m) |
| Max Span | 84.6 ft (25.8 m) |
| Deck Width | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Area | 125.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2019) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A014 |