Wv 72 over Red Run
Poor Condition93 years old250 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.31 Mi.n.jct.cr. 26 |
| Carries | Wv 72 |
| Crosses | Red Run |
| Coordinates | 39.03725, -79.59494 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 118.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1933 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A043 |