S241-alton Pkw Off over Towne Centre DR
Fair Condition33 years old3,090 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 12-ora-241-23.62-lkfr |
| Carries | S241-alton Pkw Off |
| Crosses | Towne Centre DR |
| Coordinates | 33.68177, -117.67499 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 162.1 ft (49.4 m) |
| Max Span | 162.1 ft (49.4 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 415.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,090 (2014) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55 0709K |