State Route 241 over Aqua Chinon Wash
Good Condition33 years old43,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 12-ora-241-24.67-irvn |
| Carries | State Route 241 |
| Crosses | Aqua Chinon Wash |
| Coordinates | 33.69314, -117.68850 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 81.4 ft (24.8 m) |
| Deck Area | 181.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43,000 (2012) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55 0710 |