SR 241 SB over Towne Centre DR
Fair Condition33 years old21,500 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 12-ora-241-23.62-lkfr |
| Carries | SR 241 SB |
| Crosses | Towne Centre DR |
| Coordinates | 33.68195, -117.67471 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 157.2 ft (47.9 m) |
| Max Span | 157.2 ft (47.9 m) |
| Deck Width | 59.4 ft (18.1 m) |
| Deck Area | 867.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,500 (2014) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55 0709L |