Cth B over Little Plate River
Fair Condition74 years old1,325 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 2.8m W Jct Sth 81 |
| Carries | Cth B |
| Crosses | Little Plate River |
| Coordinates | 42.74525, -90.52736 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 187.0 ft (57 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 427.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,325 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22002800000000 |