Sth 81 over Little Platte River
Good Condition20 years old4,700 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.3m E Jct Cth D |
| Carries | Sth 81 |
| Crosses | Little Platte River |
| Coordinates | 42.75639, -90.49453 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 147.6 ft (45 m) |
| Max Span | 144.0 ft (43.9 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 639 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,700 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22022700000000 |