Ush 151 over Roundtree Branch Creek
Good Condition21 years old9,495 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.2m N Jct Sth 80 |
| Carries | Ush 151 |
| Crosses | Roundtree Branch Creek |
| Coordinates | 42.72794, -90.47225 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 92.5 ft (28.2 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Area | 504.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,495 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22022000000000 |