Lrd Sinsiniwa RD over Sinsiniwa River
Fair Condition65 years old91 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 2.4m W Jct Sth 80 |
| Carries | Lrd Sinsiniwa RD |
| Crosses | Sinsiniwa River |
| Coordinates | 42.50814, -90.48067 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 76.8 ft (23.4 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 177.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 91 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22004800000000 |