Lrd Mill RD over Br Sinsinawa River
Good Condition58 years old53 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.3m N Jct Sth 11 |
| Carries | Lrd Mill RD |
| Crosses | Br Sinsinawa River |
| Coordinates | 42.53492, -90.48525 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.6 ft (7.8 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 73.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P22038900000000 |