Lrd Sinsinawa RD over Little Menominee Creek
Fair Condition30 years old322 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.2m E Jct Cth Zz |
| Carries | Lrd Sinsinawa RD |
| Crosses | Little Menominee Creek |
| Coordinates | 42.51081, -90.52131 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 54.5 ft (16.6 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 131.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 322 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22016800000000 |