Lrd Sinsinawa RD over Br Sinsinawa River
Good Condition60 years old80 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 2.7m W Jct Sth 80 |
| Carries | Lrd Sinsinawa RD |
| Crosses | Br Sinsinawa River |
| Coordinates | 42.50864, -90.48756 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.3 ft (7.4 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 63.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P22038300000000 |