Lrd Rattlesnake RD over Beetown Branch
Poor Condition76 years old37 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.8m S Jct Sth 81 |
| Carries | Lrd Rattlesnake RD |
| Crosses | Beetown Branch |
| Coordinates | 42.77242, -90.87378 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.5 ft (9.3 m) |
| Max Span | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 57.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P22090300000000 |