Cth U over Beetown Branch
Fair Condition75 years old810 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.4m S Jct Sth 81 |
| Carries | Cth U |
| Crosses | Beetown Branch |
| Coordinates | 42.77833, -90.87372 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 37.4 ft (11.4 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 103.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 810 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22002700000000 |