Lrd Indian Creek R over Platte River
Good Condition44 years old172 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 2.8m S Jct Ush 61 |
| Carries | Lrd Indian Creek R |
| Crosses | Platte River |
| Coordinates | 42.63031, -90.65261 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 255.2 ft (77.8 m) |
| Max Span | 85.3 ft (26 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 661.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 172 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22006700000000 |