Lrd Peddle Hollow over Sinnipee Creek
Fair Condition58 years old80 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.6m W Jct Ush 61 |
| Carries | Lrd Peddle Hollow |
| Crosses | Sinnipee Creek |
| Coordinates | 42.58111, -90.63800 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.3 ft (7.4 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Area | 62.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P22036100000000 |