Lrd Indian Creek R over Indian Creek
Fair Condition32 years old80 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.6m W Jct Ush 61 |
| Carries | Lrd Indian Creek R |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 42.61794, -90.63219 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.6 ft (8.1 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 59.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22016300000000 |