Portola PKWY over State Route 241
Fair Condition30 years old510 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 12-ora-241-25.02-irvn |
| Carries | Portola PKWY |
| Crosses | State Route 241 |
| Coordinates | 33.69534, -117.69287 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 332.0 ft (101.2 m) |
| Max Span | 175.9 ft (53.6 m) |
| Deck Width | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Area | 2965.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 510 (2014) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55 0711 |