Lrd Lancaster ST over Br Lane Creek
Good Condition37 years old207 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.1m W Jct Sth 35 |
| Carries | Lrd Lancaster ST |
| Crosses | Br Lane Creek |
| Coordinates | 42.93822, -90.97267 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Area | 57.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 207 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22011800000000 |