Lrd Hicklin Hollow over Lane Creek
Good Condition26 years old102 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.2m E Jct Ush 18 |
| Carries | Lrd Hicklin Hollow |
| Crosses | Lane Creek |
| Coordinates | 42.97489, -90.98883 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.3 ft (7.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 54.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 102 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22021800000000 |