Lrd Kansas ST over Saunders Creek
Good Condition36 years old281 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.3m E Jct Ush 61 |
| Carries | Lrd Kansas ST |
| Crosses | Saunders Creek |
| Coordinates | 43.13828, -90.70447 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 229.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 281 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22011900000000 |