Lrd Fremont ST & C over Saunders Creek
Good Condition26 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.5m E Jct Ush 61 |
| Carries | Lrd Fremont ST & C |
| Crosses | Saunders Creek |
| Coordinates | 43.13192, -90.69972 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 68.2 ft (20.8 m) |
| Max Span | 65.6 ft (20 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 268.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22018500000000 |