Ush 61 over Crooked Creek
Fair Condition24 years old4,000 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 6.5m N Jct Cth T |
| Carries | Ush 61 |
| Crosses | Crooked Creek |
| Coordinates | 43.12231, -90.70500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 134.8 ft (41.1 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 48.2 ft (14.7 m) |
| Deck Area | 604.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,000 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22020900000000 |