Lrd Morgan RD over Mcadam Branch
Good Condition34 years old103 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.7m N Jct Cth Hh |
| Carries | Lrd Morgan RD |
| Crosses | Mcadam Branch |
| Coordinates | 42.63067, -90.54661 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 151.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 103 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22013000000000 |