Cth O over Little Platte River
Good Condition31 years old600 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 2.6m W Jct Ush 151 |
| Carries | Cth O |
| Crosses | Little Platte River |
| Coordinates | 42.68947, -90.56392 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 304.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22014800000000 |