Lrd Milldam RD over Br Platte River
Good Condition35 years old53 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 4.7m W Jct Sth 80 |
| Carries | Lrd Milldam RD |
| Crosses | Br Platte River |
| Coordinates | 42.92978, -90.51556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 173.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22011600000000 |